Про причини виникнення і про солідарність у протидії поширенню алкогольної залежності говорив д-р Володимир Шеремета, Голова Екологічного центру. Факт, що 95% із всіх випадків алкогольної залежності є соціального походження. Причинами зокрема є: нерозв'язані внутрішні особистісні конфлікти, соціальні неприйняття, сімейні конфлікти, брак підтримки і розуміння. Всі ці фактори можуть носити назву соціальної пасивності і інертності, які приводять людину до запущеності і депресивних станів, з яких багато українців вміють виходити тільки за допомогою алкоголю, наркотиків чи тютюнокуріння. Потрібно солідарності, прикладом якої в першу чергу мала би виступити Церква. Треба пам'ятати, що вчинки милосердя, вияви любові до хворих і страждаючих належать до завдання і природи Церкви, до її opus proprio . Церква може і вона має місію надавати людям розуміння, підтримку, сприяти в організації праці та відпочинку, здорового способу життя та іншу допомогу. На жаль, можна спостерігати сучасну картину із притчі про доброго самарянина, де одні лежать повалені хворобами на дорозі життя, а інша більшість є або розбійниками, що споживають плоди із награбованого із своїх ближніх, або є тими, що через зайнятість не мають часу допомогти страждаючим.
Отець Володимир Лось підкреслив внутрішню причину алкоголізму і кожної іншої залежності, – це є гріх. Було сказано, що гріх не треба розглядати тільки в схоластичному юридичному сенсі, а більш ширше. Основа гріха – брак стосунків із Богом та із людьми, дефект відносин, через що, як наслідок, людина замикається і створює для себе нереальний, штучний світ. Гріх відриває людину як від Бога, так і від людей, від Церкви. Для реабілітації асоціальної і в певному розумінні «безбожної» людини, для повернення її до властивого їй життя у гармонії із Богом та із ближніми потрібно Божої благодаті і зусилля багатьох. Очевидним символом цієї одночасної дії є свята Тайна Єлеопомазання, яку на християнському Сході називають Соборування. Отець Володимир пояснив силу механізму впливу цієї Святої тайни, а п. В. Скопич підкреслив, що якщо хворий на алкогольну залежність згодиться на її прийняття і в певній мірі буде розкаюватися, то сам авторитет присутності сімох священиків буде мати абсолютно ефективний психотерапевтичний вплив на залежного. Єлеопомазання є насамперед спрямоване на організацію внутрішніх духовних сил, щоби вони пробуджували і визначали хід біохімічних процесів організму і приводили до цілісного зцілення.
Диякон Руслан П'яста, що безпосередньо організовував і вів конференцію, як голова підкомісії «За тверезість життя», за мету конференції визначив налагодження співпраці церковних і суспільних інституцій на подолання алкоголізму, як найбільшого лиха України, щоб звернути увагу християн і суспільства не бути байдужими і діяти кожному по своїх можливостях у справі врятування здоров'я і існування української нації і церковного тіла загалом. Присутні медики висловили своє велике зацікавлення і зворушення із приводу того, що разом із Церквою можна проводити подібні заходи на такому високому рівні.
о. Василь Рак
Голова Комісії «Душпастирська місія
Івано-Франківської єпархії УГКЦ у сфері Охорони здоров'я»
|